Co powinni wiedzieć specjaliści od zdrowia i ćwiczeń fizycznych

Artykuł sponsorowany przez wynajem busów w Rzeszowie

Dieta ketogeniczna jest obecnie ważnym tematem w żywieniu. Przepisy Keto są wszędzie i każdy zna kogoś, kto przynajmniej spróbował diety keto. Ale czym właściwie są „egzogenne ketony”, gdzie się znajdują i jak wpływają na zdrowie i wydajność?
Czym są ketony?

Ketony (zwane również ciałami ketonowymi) są metabolitami utleniania tłuszczu i są wytwarzane w wątrobie. Najważniejszymi krążącymi ketonami we krwi są acetooctan (AcAc) i 3-beta-hydroksymaślan (3HB). Ich podstawową funkcją jest dostarczanie paliwa mózgowego, ponieważ mózg może wykorzystywać do zasilania tylko ciała glukozy i ketonu. Dodatkowo, ketony mogą działać jako sygnalizatory hormonalne i być utlenione w mięśniach podczas ćwiczeń.
Ketoza żywieniowa

Ketozę żywieniową (tj. Zwiększony poziom ketonów w organizmie) można osiągnąć na wiele sposobów, w tym na czczo, po diecie z ograniczeniem węglowodanów (<50 gramów / dzień), przedłużonym ćwiczeniom bez przyjmowania węglowodanów lub przez spożywanie egzogennych ketonów. Egzogenne oznacza spożywanie produktu (wytwarzanego poza ciałem), podczas gdy endogenne opisuje rozkładanie przechowywanych paliw w organizmie (zazwyczaj węglowodanów, tłuszczu i białka).

Terminy ketoza i ketogen mają nieco inne znaczenia. Ketoza opisuje podwyższony poziom ketonów we krwi zarówno z endogennych, jak i egzogennych ketonów (to jest, produkowanych z wątroby lub przyjmowanych jako suplement). Ketogenny opisuje stan podwyższonych ciał ketonowych po zastosowaniu diety niskowęglowodanowej o wysokiej zawartości tłuszczu (takiej jak dieta ketogeniczna).
Formy egzogennych ketonów

Ketony egzogenne są dostępne w dwóch postaciach: soli i estrów (zarówno mono-, jak i diestrowych). Sole ketonowe są dostępne w handlu, stosunkowo tanie (~ 4 USD / porcja) i smaczne (smak podobny do napojów dla sportowców). Mają one jedynie niewielki wpływ na poziom ketonów, zwykle zwiększając poziom ketonów we krwi do około 1 mmol i niosąc wysokie obciążenie solą (ponieważ ciało ketonowe musi być chemicznie związane z sodem, potasem lub magnezem).

Estry ketonowe, z drugiej strony, znacząco wpływają na poziom ketonów we krwi, potencjalnie zwiększając poziomy do 3-4 mmol w ciągu 20 do 30 minut połknięcia. Jednak nie są one powszechnie dostępne. W czasie tej publikacji jeden produkt jest dostępny w handlu i jest wyjątkowo drogi w cenie ~ 30 USD / porcja. W tej chwili estry ketonowe są w większości dostępne tylko do celów badawczych, które są w powijakach.
Zastosowanie i badania nad ketonami egzogennymi

Dotychczas ograniczone badania z udziałem ludzi badały wpływ egzogennych ketonów na wytrzymałość. Co ciekawe, dwa najbardziej istotne badania mają sprzeczne wyniki. Cox i in. (2016) i Leckey et al. (2017) wykazują odpowiednio wyniki pozytywne i negatywne. Warto jednak zauważyć, że te dwa badania istotnie różniły się protokołami badań stosowanymi przez naukowców.

Zwolennicy uważają, że potencjalne korzyści egzogennych ketonów wynikają z poprawy ogólnego metabolizmu substratu. Egzogenne ketony mogą zachować endogenne paliwo; to znaczy ograniczać (lub ewentualnie tłumić) rozkład węglowodanów na energię podczas ćwiczeń. W przeciwieństwie do konwencjonalnego modelu wykorzystania tkanki tłuszczowej podczas ćwiczeń, ketony są utleniane przy wysokich natężeniach. Dodatkowo, ketony nie wpływają na insulinę w postaci węglowodanów i aminokwasów; w ten sposób mogą stanowić preferencyjne uzupełnienie dla osób z opornością na insulinę.

Możliwymi wadami egzogennych ketonów są ich walory smakowe i tolerancja. Uzupełniające estry ketonowe są bardzo gorzkie i powodują znaczne zaburzenia żołądkowe u niektórych osób.

Sole i estry ketonowe prawdopodobnie nie mają wpływu na skład ciała, ponieważ nadal dostarczają kalorii. Mogą być wprowadzane do obrotu jako suplementy spalające tłuszcz (co jest poprawne pod względem technicznym, ponieważ ketony pochodzą z tłuszczu), ale egzogenne ketony prawdopodobnie nie dadzą takich samych wyników w zakresie poprawy składu ciała, jak dieta o ograniczonej energii lub ketogeniczna.

Ketony egzogenne mogą mieć zastosowanie również w medycynie, a niektóre z nich mogą potencjalnie poprawić objawy choroby Alzheimera, urazowe uszkodzenie mózgu, toksyczność tlenu i niektóre nowotwory. Uraz mózgu (zarówno ostry, jak i przewlekły) i choroba naczyniowa zmniejszają zdolność mózgu do korzystania z glukozy. Tak więc krążące ketony mogą dostarczać źródła paliwa do pozbawionego energii mózgu.
Podsumowanie

Podczas ćwiczeń egzogenne ketony mogą zasadniczo funkcjonować jako czwarte źródło paliwa. W oparciu o ograniczone badania niekoniecznie zapewniają przewagę nad innymi paliwami egzogennymi (węglowodanami, tłuszczami lub białkami). Jeśli możesz sobie na nie pozwolić i tolerujesz je, egzogenne ketony prawdopodobnie nie obniżają wydajności (ponieważ jedyne efekty uboczne do tej pory to wysoki koszt i rozstrój żołądkowo-jelitowy) i mogą zachować paliwa endogenne.

Polecamy: tanie drukowanie – tusze i tonery

Dodaj komentarz