Dlaczego Crawling naprawia wszystko

Czy kiedykolwiek spotkałeś dziecko z bólem pleców? Co powiesz na malucha z ciasnymi biodrami? Biorąc pod uwagę, że te i inne dolegliwości wydają się być częstym skutkiem ubocznym starzenia się, czy niemowlęta i małe dzieci trzymają sekrety, by być wiecznie elastycznymi?

Ważne jest, aby pamiętać, że wiele czynników sprawia, że ​​niemowlęta i dzieci są tak ruchliwe i pozbawione bólu, jakiego doświadcza wielu dorosłych. Niektóre kluczowe ruchy, które wykonują regularnie, pomagają „natłuścić rowek”, aby stworzyć siłę, stabilność i mobilność.

Nic więc dziwnego, że na polach fitness i rehabilitacji zaobserwowano wzrost popularności ruchów niemowląt. Ćwiczenia polegające na toczeniu, kołysaniu, przysiadzie i czołganiu są używane, aby wyciągnąć ludzi z bólu, zapewniając im wyjątkowe wyzwanie ruchowe.

Jednym z najbardziej popularnych ruchów jest indeksowanie i jest on używany do wszystkiego, od leczenia ADHD po wyczerpujące ćwiczenie tłuszczu. Od lat używam indeksowania w programach osobistego szkolenia, zarówno jako narzędzia oceny, jak i „leczyć wszystko” dla klientów, od dzieci po zawodowych sportowców.

Przedstawianie dzieciom modeli ruchów infantylnych często wymaga nieco „sprzedaży” ze strony trenera osobistego. Jednakże, gdy klienci doświadczają wyzwania i, co ważniejsze, wyników tego „magicznego” ruchu, wszystkie wątpliwości zostają zatrzymane.

Wzór indeksowania oferuje wiele korzyści dla niemal każdej części ciała. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak poruszanie się jak dziecko może dawać duże rezultaty dorosłym.
Czołganie i mózg

Mózg i ciało mają pokrewną, plastyczną relację. Mózg rozwija się, więc system nerwowy może powiedzieć ciału, aby zrobił więcej rzeczy. Ciało robi więcej rzeczy, które wysyła informacje zwrotne do mózgu i powoduje, że mózg rozwija się bardziej. Ta relacja trwa przez całe życie.

Czołganie wymaga wspólnej pracy obu stron mózgu, ponieważ kończyny po obu stronach ciała muszą poruszać się synchronicznie (zwane kontralateralnym wzorcem ruchu). Aby tak się stało, informacje muszą być przekazywane przez „autostradę”, która łączy dwie strony lub półkule mózgu zwane ciałem modzelowatym.

Kiedy wiele informacji musi być przekazywanych przez ciało modzelowate (jak to ma miejsce podczas wzorca przeszukiwania), nowe połączenia nerwowe muszą być uformowane i wzmocnione. Wydaje się, że może to poprawić koordynację, naukę, a nawet zachowanie zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Kompleks Crawling and the Shoulder

Niestety, stawanie się dorosłym jest często równoznaczne z siedzeniem przy biurkach i samochodach. Stawy, które się nie poruszają, stają się sztywne, bolesne i nieszczęśliwe. Dodatkowo mięśnie wokół stawów nieaktywnych stają się słabe i nie są w stanie odpowiednio ustabilizować się i zmobilizować. Inne mięśnie często są rekrutowane do wykonywania pracy.

Pełzanie wymaga, aby łopatki i inne stawy związane z ruchem ramion poruszały się we właściwy sposób. Jednocześnie na tych stawach nakłada się niewielką kompresję, jednocześnie podtrzymując górną część ciała przed grawitacją. Ta niewielka kompresja jest często wystarczająca do wystrzelenia proprioceptorów, które ponownie stymulują mięśnie związane ze stabilnością i mobilnością. Rezultatem jest większa mobilność, mniejsza sztywność i ból.

Czołganie się i ręce

Nasze ręce mają nieproporcjonalną podaż nerwów w porównaniu do dużej części ciała. Zręczność manualna jest niezwykle ważna dla bycia człowiekiem. Niestety, ręce, które kiedyś były używane do ścinania drewna, podnoszenia ciężkich przedmiotów i igieł do gwintów, teraz spędzają większość czasu na uderzaniu w klawiaturę.

Czołganie się (szczególnie przy aktywnym chwytaniu ziemi) zapewnia proprioceptywne sprzężenie zwrotne z dłońmi, które utrzymują te cenne wyrostki mocne i zręczne.
Czołganie i rdzeń

Wiesz, że rdzeń to nie tyle mięsień, ile związek przedniego / tylnego ramienia, biodra i tułowia. Podczas wzorców kontralateralnych cała ta relacja jest zaangażowana. Gdy ręka styka się z podłogą, a prostowniki ramienia wchodzą w kontakt, konieczne jest również włączenie biodra naprzemiennego. Relacja „rdzeń” jest odpowiedzialna za zapewnienie, że energia jest przekazywana na linii środkowej ciała płynnie i synchronicznie.

Osoby o słabej stabilności rdzenia będą wyświetlać wyraźne „machanie” bioder podczas ich pełzania. Może to być problem leżący u podstaw wielu problemów.
Crawling and the Hip Complex

Ponownie, wszystkie siedzenia i brak zabawy powoduje nieszczęśliwe stawy. Bezczynność sprawia, że ​​mięśnie, które się wyginają, rozciągają, obracają, przywodzą i uprowadzają biodra, przestają strzelać prawidłowo. Samo wchodzenie do pozycji pełzającej i kołysanie biodrami z powrotem w kierunku piętek, tak jak niemowlak przed pełzaniem, działa, by pomóc w poruszaniu się kompleksowi stawu biodrowego.

Inicjowanie poruszającego się crawl wyzwala uśpione mięśnie w biodrach w celu mobilizacji i stabilizacji, aby dopasować i dostosować ruchy górnej części ciała po drugiej stronie linii środkowej. Pomaga to biodrom w poruszaniu się, co skutkuje nie tylko zdrowszymi biodrami, ale także zdrowszym kręgosłupem lędźwiowym.

Jak widać, wzór indeksowania ma dużo zalet. Zacznij od pozycji niemowlęcia „all-fours”, a następnie przejdź do podnoszenia kolan z podłogi. Upewnij się, że klienci mogą wykonać ruch prawidłowo, bez nadmiernego podnoszenia bioder. Dodaj wielokierunkowe wyzwania, przeszkody i inne zmienne, aby stopniowo uczynić ruch trudniejszym.

Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż wzór indeksowania może być skutecznym wzorcem ruchu, nie jest dla wszystkich. Osoby z nieelastycznymi nadgarstkami, bolesnymi kolanami lub innymi patologiami powodującymi, że ruch jest bolesny, powinny unikać czołgania się. Dodatkowo ruch może być dla niektórych kłopotliwy lub nadmiernie nieprzyjemny. Po raz kolejny unikaj niczego, co nie spowoduje poprawy fizycznej, psychicznej i emocjonalnej twojego klienta.

Czasami poruszanie się do przodu wymaga powrotu do podstaw. Wypróbuj wzorce indeksowania ze swoimi klientami, aby pomóc im czuć się, poruszać i żyć lepiej.

Dodaj komentarz