Genetyka lub styl życia: co jest ważniejsze dla zdrowia mężczyzn?

„Te lata były dla ciebie miłe!” Słyszałem od starego przyjaciela z czasów licealnych, kiedy spotkałem go niedawno. „Nie, styl życia ma.” Odpowiedziałem. Ta wymiana sprawiła, że ​​pomyślałem: czy upływ czasu jest „uprzejmy” dla niektórych ludzi i „złośliwszy” dla innych? Czy starzeje się coraz ciężej na niektórych ludziach niż innych?

Jeśli chodzi o szeroki zakres problemów zdrowotnych, słyszy się takie rzeczy jak: „To działa w mojej rodzinie”. Rzeczywistość jest taka, że ​​oprócz prawdziwie genetycznie odziedziczonych chorób, takich jak choroba Huntingtona, najgorsze, co można zrobić, to odziedziczyć geny dla zwiększonego ryzyka.

Na przykład gen APOE zyskuje rozgłos w związku z jego powiązaniem z chorobą Alzheimera. Ludzie, którzy odziedziczyli jedną kopię wariantu e4 allelu APOE, mają zwiększoną szansę rozwinięcia się choroby, a ci, którzy odziedziczyli dwie kopie allelu, są jeszcze bardziej zagrożeni. Ważne jest jednak, aby zauważyć, że osoby z allelem APOE e4 odziedziczyły zwiększone ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, a nie samej choroby. Innymi słowy, nie wszyscy ludzie z chorobą Alzheimera mają allel APOE e4 i nie wszyscy ludzie, u których występuje ten allel, rozwiną chorobę (NIH).
Paradoks

Błędna idea genetycznego determinizmu może być, dla niektórych osób, zarówno przerażająca, jak i paradoksalnie atrakcyjna na pewnym poziomie. Jest to przerażające, ponieważ stwarza ideę, że wynik zdrowotny lub pewna choroba nieuchronnie znajdą się na twojej drodze. Jest to atrakcyjne, ponieważ wydaje się, że eliminuje potrzebę dokonywania wyborów.
Jim Fixx, Hero of the Niezdrowy

Kiedy dorastałem, ludzie lekceważyli zdrowe zachowania, wspominając słynnego biegacza o imieniu Jim Fixx (prawdziwe nazwisko James Fuller), który był autorem najlepiej sprzedającej się książki z 1977 roku, The Complete Book of Running. Fixx jest uznawany za pomoc w popularyzacji sportu biegania i wykazywania korzyści zdrowotnych wynikających z regularnego joggingu. Niestety, zmarł na atak serca podczas biegania w wieku 52 lat. Osoby, które odrzucają zdrowe życie, wskazywały na Fixx jako dowód na to, że możesz być zagorzałym ćwiczącym i nadal możesz umrzeć młodo. Ale to nie wszystko: Jim Fixx odziedziczył predyspozycje do problemów z sercem. Oznacza to, że bez wykonywania ćwiczeń mógł doznać tego samego ataku serca w wieku 40 lat, a nie w wieku 52 lat.
Między genami ma znaczenie więcej

Jeśli chodzi o nasze wybory, epigenetyka – to, co znajduje się między genami – prawdopodobnie ma większe znaczenie niż nasze geny. Znaczniki epigenetyczne są uśpione i włączają się lub wyłączają w zależności od tego, jak żyjemy i jakie wybory podejmujemy na co dzień. (Omówiłem epigenetykę w innym niedawnym blogu.) Mimo całej uwagi poświęconej genetyki chorób takich jak otyłość, choroba Alzheimera i rak, styl życia i środowisko zawsze będą większym czynnikiem. Nie zawsze wiemy dokładnie, jakie są czynniki, ale obecne myślenie mówi, że w przypadku większości poważnych chorób zwyrodnieniowych genetyka nie odgrywa większej roli niż 10 do 20%.

Z powrotem do Alzheimera na chwilę. Wskaźniki choroby gwałtownie wzrastają wraz ze wzrostem populacji. Jednak tylko około 10% przypadków ma wadliwe geny odpowiedzialne za tę chorobę, a tylko połowa tych, u których występują geny, zawsze je rozwija. Większość przypadków Alzheimera jest spowodowanych skumulowanym uszkodzeniem mózgu, które ma miejsce w ciągu życia.

Inny przykład do rozważenia: Aktor Michael J. Fox Parkinson został uznany za rodzinny, dopóki trzy inne osoby, które pracowały z nim w tym samym kanadyjskim studiu telewizyjnym w latach 70. również go opracowały. Tego typu odkrycia powodują, że naukowcy zdają sobie sprawę z istotnego wpływu czynników środowiskowych i / lub stylu życia na ryzyko dla zdrowia i choroby oraz że badają odpowiednio te obszary.
Jaki jest sens?

Chodzi o sposób myślenia i twoje podejście do życia z dnia na dzień – bardziej niż cokolwiek innego. Liczne codzienne wybory, które wszyscy podejmujemy. Małe wybory i dużo czasu decydują o tym, w jakim żyjesz ciele. Twoje zdrowie jest określane głównie za pomocą formuły Mały wybór + czas. Nie chodzi tylko o to, co odziedziczyłeś genetycznie.
Throwback Today

Jak tylko skończysz to czytać, wykop swoje zdjęcie ze szkoły średniej, rocznik lub zdjęcie rodzinne z czasów, gdy byłeś młodszy. Na tych zdjęciach zwykle nic nie wskazuje, kto stanie się otyły, kto będzie zdrowy, kto stanie się alkoholikiem itd. Wiek nie jest tajemniczą siłą; to po prostu sposób na ustalenie, jak długo tu jesteśmy. Słyszeliście powiedzenie o samochodach: „To nie lata, to przebieg”. To samo dotyczy naszych ciał. Traktuj je szorstko i zużywają się. Traktuj je dobrze i dłużej, podczas wykonywania lepszych. Czasami to naprawdę jest takie proste.

Dodaj komentarz