Utrzymanie aktywności fizycznej w czasie zimnej pogody

O tej porze roku sygnalizuje nadejście chłodów w wielu regionach kraju. Podczas typowej zimy nierzadko słyszy się o zgonach związanych z wysiłkiem fizycznym, a mianowicie odśnieżaniu łopatek. Co jest takiego w związku z zimną pogodą i wysiłkiem fizycznym, który naraża osobę na ryzyko wystąpienia zdarzenia sercowego – szczególnie u starszych, nieprzystosowanych lub z chorobą serca?

Zimne temperatury powodują tymczasowe zwężenie naczyń krwionośnych w całym ciele (tj. Skurcz naczyń), podnosząc ciśnienie krwi. Przepływ krwi do serca zmniejsza się w wyniku zwężenia tętnic wieńcowych spowodowanych skurczem naczyń. To zmniejszenie przepływu krwi do serca, w połączeniu ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen przez serce z powodu wysiłku fizycznego, może spowodować zaburzenie równowagi między podażą tlenu i zapotrzebowaniem na tlen. Kiedy pojawia się taka nierównowaga, niewydolność wieńcowa prowadzi do objawów sercowych i potencjalnie zawału serca, jeśli brak równowagi jest wystarczająco poważny.

Ćwiczenia w chłodne dni ogólnie nie stanowią problemu dla młodych i aktywnych osób. Ryzyko jednak znacznie wzrasta, gdy osoba osiąga wiek średni i nie tylko. Ryzyko było najwyższe u dorosłych w wieku 65 lat i starszych, szczególnie u osób z chorobami podstawowymi (np. Cukrzyca, otyłość, nadciśnienie lub wcześniejsza choroba serca). Dla osób z jednym z tych warunków, spędzanie zaledwie kilku minut w ekstremalnie niskich temperaturach może spowodować znaczny wzrost ciśnienia krwi.

Z tego powodu wielu kardiologów zachęca swoich starszych lub niezdefiniowanych pacjentów do wyboru aktywności fizycznej w domu w mroźne zimowe dni.

Jeśli osoba zagrożona chorobą sercowo-naczyniową lub o której wiadomo, że postanowi odważyć się na przeziębienie, aby wykonać swoją aktywność fizyczną, oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą zapewnić, że jest to dość bezpieczne doświadczenie.
Sprawdź prognozę pogody.

Sprawdź temperaturę powietrza i czynnik depilacji przed ćwiczeniami na zimno. Zagrożenie dla zdrowia wzrasta, gdy temperatura w połączeniu z chłodem spada poniżej -20 ° F (-29 ° C).
Pakiet w warstwach.

Nosić kilka warstw odzieży, aby artykuły można było usunąć – warstwa po kolei – gdy się cieplejsze podczas ćwiczeń. Pomoże to chronić się przed przegrzaniem, poceniem i, w końcu, stanie się zimniejszy.
Nosić jasne i / lub odblaskowe ubranie.

W miesiącach zimowych robi się ciemniej, więc upewnij się, że jesteś dobrze widoczny dla kierowców.
Zakryj głowę.

Zawsze zakładaj czapkę, ponieważ tracisz znaczne (do 20%) ciepło ciała z odkrytej głowy. Uwaga: Stare szacunki dotyczące 50% strat ciepła przez nieosłoniętą głowę były nieco przesadzone.
Noś buty o dobrej przyczepności.

Dobre obuwie pomoże zapobiec poślizgnięciom i upadkom na śniegu i lodzie oraz zapewni rozsądną stabilność stopy.
Pij dużo płynów.

Odpowiednie nawodnienie jest równie ważne podczas ćwiczeń w niskiej temperaturze, jak podczas ćwiczeń w czasie upałów. Pij przed, podczas i po treningu, nawet jeśli nie czujesz się bardzo spragniony, ponieważ odwodnienie może być trudniejsze do zauważenia podczas wysiłku w niskich temperaturach.

Przedłuż rozgrzewkę i ochłonięcie.

Upewnij się, że rozgrzejesz się przed rozpoczęciem aktywności. Twoja rozgrzewka powinna trwać co najmniej 10-15 minut, a na koniec powinieneś również ostygnąć przez co najmniej 10-15 minut.
Zacznij od niskiego i powoli postępuj.

Stopniowo zwiększaj poziom aktywności, zarówno pod względem intensywności aktywności, jak i czasu, który ją spędzasz. Takie podejście pomaga zapewnić, że twoje ciało (zwłaszcza układ sercowo-naczyniowy) ma odpowiedni czas na dostosowanie się do stresu związanego z wysiłkiem.
Mama miała rację: pozwól strawić jedzenie.

Unikaj ćwiczeń po dużym posiłku, ponieważ przepływ krwi zostanie przekierowany z innych obszarów ciała, aby wspomóc trawienie.
Zgłoś wszelkie zmiany do swojego lekarza.

Nie rozpoczynaj żadnej nowej aktywności bez wcześniejszego omówienia tego z lekarzem. Należy również zgłaszać wszelkie objawy (jeśli występują), które występują podczas ćwiczeń na przeziębieniu.
Wiesz, kiedy powiedzieć „nie”.

Nie wykonuj ćwiczeń, jeśli masz infekcję wirusową (na przykład ból gardła) lub wysoką temperaturę.
Poproś kogoś w trybie gotowości.

Powiedz komuś, jaką trasę wybierasz i kiedy spodziewasz się powrotu, na wypadek, gdyby wydarzyło się coś nieoczekiwanego.
Wiesz, kiedy przestać.

Wracaj do domu od razu, jeśli twoja klatka piersiowa zaczyna boleć, czujesz zawroty głowy lub duszność, serce zaczyna ścigać się lub gdy doświadczasz innej fizycznej zmiany, która sprawia, że ​​się denerwujesz. Jeśli uważasz, że masz zawał serca, zadzwoń pod numer 911 lub lokalny numer alarmowy.
Przygotuj się na wypadek awaryjny.

Jeśli lekarz przepisał spray lub tabletki nitroglicerynie glicerolu (GTN), należy zabrać je ze sobą. Jeśli masz chorobę wieńcową i zażywasz GTN spray lub tabletki na objawy dusznicy bolesnej i odczuwasz ból w klatce piersiowej lub dyskomfort podczas ćwiczeń, wykonaj następujące czynności:

Zatrzymaj to, co robisz, usiądź i odpocznij.
Użyj sprayu lub tabletów GTN. Weź numer GTN, tak jak polecił Twój lekarz. Ból powinien uspokoić się po kilku minutach. Jeśli nie, ponownie wprowadź numer GTN.
Jeśli ból nie ustępuje w ciągu kilku minut po ponownym pobraniu numeru GTN, zadzwoń pod numer 911 lub swój lokalny numer alarmowy.
Jeśli nie masz uczulenia na aspirynę, żuć tabletkę aspiryny dla dorosłych (300 mg), jeśli jest ona łatwo dostępna. Jeśli nie, po prostu odpoczywaj aż do przybycia karetki.

W końcu kluczem do bezpiecznego wykonywania ćwiczeń na świeżym powietrzu w miesiącach zimowych jest być inteligentnym i przygotowanym. Wstaw warstwy wierzchnie. Używaj zdrowego rozsądku w odniesieniu do poziomu wysiłku fizycznego. O ile indeks siły chłodnej wiatru lub dostawca usług medycznych nie zalecają inaczej, nie pozwól, by elementy pozbawiły cię radości i korzyści płynących z ćwiczeń na zewnątrz.

Ryzyko sercowe związane ze spadkiem śniegu

Dlaczego odśnieżanie łopatek jest tak niebezpieczne dla wielu ludzi? Odśnieżanie śniegu tworzy „idealną burzę” wymagań serca. Odśnieżanie łopaty sprawia, że ​​prawdziwym niebezpieczeństwem – szczególnie dla osób starszych i / lub siedzących – jest wysiłek fizyczny.

Łopata śniegu to uciążliwa praca. Obejmuje on ćwiczenia izometryczne i nieprzyzwyczajone napięcie mięśni, które zwiększa tętno i ciśnienie krwi. Nogi mogą pozostać „zasiane” podczas łopaty, co zachęca krew do gromadzenia się w nogach i redukuje krążenie do serca, tworząc nierównowagę pomiędzy zapotrzebowaniem na tlen mięśnia sercowego a podażą. Co gorsza, ludzie mają tendencję do wstrzymywania oddechu (jest to tak zwany manewr Valsalvy, który często pojawia się, gdy ludzie starają się podnosić ciężkie ładunki), gdy wielokrotnie obciążają ładunek łopaty, który zazwyczaj waży 10-15 funtów (w tym ciężar łopaty), co powoduje dalszy wzrost częstości akcji serca i ciśnienia krwi. Dlatego każdej zimy czytamy lub słyszymy o ludziach, którzy doznają śmiertelnego ataku serca podczas odśnieżania.

Czy istnieje sposób na zmniejszenie ryzyka związanego z odśnieżaniem? Jeśli jesteś osobą z rozpoznaną lub podejrzewaną chorobą serca, może być wskazane, aby nie odgarniać własnego śniegu. Zamiast tego zatrudnij młodzież z sąsiedztwa lub kogoś innego, aby zrobił to za Ciebie. Jeśli jesteś prawdopodobnie zdrowy iw stosunkowo dobrym stanie, zastosuj następujące środki ostrożności podczas odśnieżania własnego śniegu:
Łopata po południu.

Ogólnie, większość ataków serca występuje rano od 6:00 do 10:00, kiedy częstość akcji serca i ciśnienie krwi są wyższe. Bardziej prawdopodobne jest również tworzenie skrzepów krwi w godzinach porannych.
Tempo sobie.

Pamiętaj, aby powoli kopać łopatą. Pracuj tylko kilka minut za jednym razem i utrzymuj nogi w ruchu, aby krążyć krew.
Pchnij, a nie podnoś.

Jeśli to możliwe, naciśnij śnieg zamiast go podnosić. Pomaga to utrzymać nogi w ruchu i wymaga mniej wysiłku niż podnoszenie. Istnieją łopaty do śniegu przeznaczone do pchania śniegu.

Dodaj komentarz