Usuwanie zaćmy to jedna z najczęściej przeprowadzanych operacji okulistycznych na świecie. Coraz więcej osób cierpi na to schorzenie, ponieważ jest ono związane z procesem starzenia się organizmu. W Polsce także rośnie liczba pacjentów z zaćmą, co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zabieg. W niniejszym artykule przyjrzymy się dokładnie na czym polega usuwanie zaćmy, jak przebiega taki zabieg oraz jakie są jego efekty.
Czym jest zaćma?
Zaćma to schorzenie oka, które polega na zmętnieniu soczewki oka. Związane jest z procesem starzenia się organizmu oraz z uszkodzeniem białek soczewki oka. Przez zmętnienie soczewki obraz widziany przez pacjenta staje się coraz bardziej nieostre i zamglone. Zaćma może prowadzić do utraty wzroku, dlatego wskazany jest zabieg operacyjny.
Kiedy należy przeprowadzić operację?
Indywidualnym podejściem do każdego przypadku można zdecydować, kiedy najlepiej zaplanować zabieg. Generalnie, lekarze zalecają usuwanie zaćmy, gdy pogorszenie wzroku wpływa już negatywnie na codzienne funkcjonowanie pacjenta, utrudniając np. czytanie, prowadzenie samochodu czy nawet poruszanie się po mieszkaniu.
Rodzaje zabiegów usuwania zaćmy
a) Fakoemulsyfikacja – to aktualnie najpopularniejsza metoda usuwania zaćmy. Polega na rozpuszczeniu i usunięciu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków, a następnie wszczepieniu sztucznej soczewki. Zabieg wykonuje się poprzez niewielkie nacięcie w rogówce oka (o średnicy 2-3mm) i trwa zwykle około 20-30 minut.
b) Ekstrakapsularna ekstrakcja soczewki – to tradycyjna metoda usuwania zaćmy, która polega na usunięciu zmętniałej soczewki w całości przez większe nacięcie w rogówce (6-8 mm). Na miejsce usuniętej soczewki wszczepia się sztuczną soczewkę. Ten rodzaj zabiegu wykonuje się rzadziej ze względu na dłuższy czas gojenia i większe ryzyko powikłań.
Przebieg zabiegu
Operacja usuwania zaćmy jest zabiegiem stosunkowo krótkim i mało inwazyjnym. Przed jej przystąpieniem pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, co sprawia, że zabieg nie jest bolesny. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w rogówce, przez które wprowadza cienką sondę ultradźwiękową rozpuszczającą zmętniałą soczewkę. Następnie usuwa się jej resztki, a na ich miejsce wszczepia się sztuczną soczewkę. Po zabiegu pacjent otrzymuje specjalną opaskę ochronną na oko.