Stres jest zły i inne kłamstwa

Słownik Webstera definiuje „stres” jako „stan napięcia cielesnego lub psychicznego wynikający z czynników, które mają tendencję do zmiany istniejącej równowagi”.

Innymi słowy, kiedy rzeczy nie są proste i przewidywalne, fizjologiczne i psychologiczne systemy ciała wywołują alarm. Ten alarm sprawia, że ​​zarówno ciało, jak i mózg są czujni na wszystko, co może nadejść. Stan ten kojarzymy z niepokojem, strachem i ogólnym dyskomfortem. Twoje serce i umysł ścigają się, a ty musisz myśleć i działać w nieznany sposób, aby przezwyciężyć wyzwania.

Przez dziesięciolecia badania sugerowały, że częste narażenie na stres jest z natury złe, zwiększając prawdopodobieństwo zachorowalności i śmiertelności.

Jako społeczeństwo jesteśmy gotowi podjąć się wszelkich starań, aby uniknąć tego nieprzyjemności.

Zwracamy się do lekarstw, medytacji i długich wakacji, aby spróbować tłumić nasz naturalny „alarm” stresu na niepewność i zmiany.

Pomimo podejmowanych na szeroką skalę prób „unikania stresu” szacuje się, że stres w miejscu pracy kosztuje od 200 do 300 miliardów dolarów rocznie. Biegniemy, ale widocznie nie możemy się ukryć przed tym życiowym potworem.

Nie jest to jednak żadna zła wiadomość: najnowsze dane sugerują, że stres sam w sobie może nie być potworem, który sobie wyobraziliśmy.

Jako ludzie, nasze przekonania i spostrzeżenia odgrywają istotną rolę w tym, jak reagujemy zarówno psychicznie, jak i fizjologicznie na każdy bodziec, a to wpływa na związek między stresem a zdrowiem w naszym życiu.

Niedawne badania opublikowane w Psychologii Zdrowia zbadały poziomy stresu u ludzi w połączeniu z ich przekonaniami, jak te poziomy stresu pozytywnie lub negatywnie wpłynęły na ich zdrowie. Naukowcy odkryli, że ci, którzy wierzyli, że stres negatywnie wpływa na ich zdrowie, mieli znacznie wyższe ryzyko negatywnych skutków zdrowotnych w porównaniu do tych, którzy doświadczyli wysokiego poziomu stresu, ale nie postrzegali tych powiązanych żądań jako negatywnych dla ich zdrowia.

Odkrycia te sugerują, że chociaż nasza fizjologiczna reakcja na zmiany (stres) może być stała, to nasze psychologiczne przetwarzanie tego, co ostatecznie decyduje o wpływie na nasze zdrowie.

Weź pod uwagę ostatnie nieprzewidziane w życiu wydarzenie, które wymagało od ciebie przełamania „równowagi” i nauki czegoś nowego, rozwiązania nowego problemu lub zwiększenia swojej zdolności w pewien sposób, aby sprostać wyzwaniu.

Istnieją dwa różne sposoby, w jaki możesz mentalnie przetworzyć nowe wymagania opisane powyżej:

„To niesprawiedliwe. Nie powinienem tego robić. Łamanie mojej równowagi jest złe dla mojego życia. To mnie pokona. ”
„Zamierzam zaangażować swoje zasoby i pokonać tę przeszkodę. Podejmuję wyzwania. To będzie trudne, ale mam zamiar nabyć nowe umiejętności, które wzmocnią mnie po drodze. Rezultatem końcowym jest silniejsza, lepiej wyposażona osoba. Zamierzam to podbić. ”

Dane sugerują, że pomimo obu sposobów myślenia wywołujących podobną reakcję fizjologiczną, druga z nich miałaby najmniej negatywny wpływ na stan zdrowia.

Więc jeśli stres niekoniecznie jest dla nas szkodliwy, czy może to być dla nas dobre w odpowiednich dawkach?

Badania nad starzeniem się populacji pokazują, że im bardziej nowe wymagania, oczekiwania i napędzane celami działanie, na które narażony jest mózg, tym bardziej dostosowują się i rosną wraz z wiekiem. Ponadto okazuje się, że osoby, które kojarzą stres z realizacją wyraźnego celu życiowego, mogą mieć mniej uderzeń i doświadczenia, zmniejszyć objawy i wolniejszy początek z patologiami mózgu, takimi jak choroba Alzheimera.

W trudnych chwilach ciężko jest dostrzec te odkupieńcze cechy. Zastanów się jednak, jakie nowele żądają z niepewnymi wynikami, które mogą skłonić nas do działania w naszym życiu. Uczymy się, wprowadzamy innowacje, angażujemy i stale poszerzamy nasze możliwości. Czy zrobilibyśmy to bez stresu?

Oczywiście należy zauważyć, że stres przybiera różne formy. Ostre, zmieniające życie wydarzenia, takie jak śmierć, choroby i inne „katastrofy”, wywołują znaczną reakcję stresową, która niewątpliwie powoduje obciążenie dla zdrowia. Jednak nawet w takich sytuacjach badania sugerują, że ci, którzy aktywnie poszukują fizycznych, mentalnych, emocjonalnych i duchowych środków na rzecz odporności, mogą ograniczyć negatywne efekty uboczne reakcji na stres.

Ale jeśli jesteście jak wielu ludzi, to także walczycie o chroniczny, codzienny stres współczesnego życia. W przypadku połączeń telefonicznych, terminów i codziennych pożarów, które stanowią większość naszego stresu operacyjnego, rozważ następujące strategie, aby zmniejszyć negatywne skutki stresu na życie:
1. Odśwież grę!

Każdy ma hobby, sport lub inną aktywność w swoim życiu, gdzie w rzeczywistości szukają i cieszą się wyzwaniem. Wyobraź sobie, że wprowadzasz ten sposób myślenia w obszary życia, które mogą nie być tak przyjemne, ale wciąż mogą przynieść owoce z pokonywania przeszkód.
2. Przestań obwiniać.

Stres występuje w wielu formach i pod wieloma różnymi kątami. Szybko i łatwo zrezygnować z odpowiedzialności za to, jak postrzegamy i reagujemy na różne wymagania w naszym życiu. To słabe postrzeganie i pokonany sposób myślenia łatwo można obwiniać o naszą pracę, współmałżonków, dzieci, obecnych urzędników i wiele innych.

Pamiętaj, badania sugerują, że możesz zdecydować, w jaki sposób stres wpłynie na Ciebie. Zanim obwiniesz innych, upewnij się, że głowa jest we właściwym miejscu.

3. Ćwiczcie wdzięczność.

Helen Keller kiedyś powiedziała: „Płakałem, bo nie miałem butów, dopóki nie spotkałem człowieka, który nie miał stóp”.

Wiele rzeczy, które są źródłem stresu w naszym życiu – praca, relacje, itp. – są często tym, co zapewnia nam najwyższy poziom spełnienia i satysfakcji.

Kiedy w pracy szaleją rzeczy, zapominamy, że mamy szczęście do pracy.
Jesteśmy źli na naszego współmałżonka, a potem rozmawiamy z przyjacielem, który ostatnio stracił ich.
Rozpaczamy niedoskonałości w naszych materialnych posiadłościach, ale zapominamy, że są ludzie, którzy nie mają nic.

Świadomość i ćwiczenie wdzięczności pomaga stworzyć cenny kontekst dla stresu w naszym życiu, ostatecznie zmniejszając jego negatywne skutki.

Wykonaj następujące kroki i unikaj bycia ofiarą, a zamiast tego stań się zwycięzcą stresu w twoim życiu.

Dodaj komentarz