Jak zmotywować się do pracy… zwłaszcza, gdy nie chcesz tego

Czasami równie trudno jest zmotywować się do treningu, co samo ćwiczenie. Są dni, w których wydaje się prawie niemożliwe, aby zebrać energię, by zrobić cokolwiek innego niż wyjść na kanapę. Są jednak ludzie, którzy każdego dnia ściskają przynajmniej trochę ćwiczeń. Jak to robią i czy wszyscy inni mogą czerpać z tej magicznej motywacji?

Możesz mieć szczęście. Naukowcy mogli w końcu dowiedzieć się, jak zmotywować się do treningu. Sztuczka? Po prostu skup się na tu i teraz.
Poznaj zalety

„Ludzie nie będą angażować się w ćwiczenia, jeśli zobaczą, że korzyści są odległe lub teoretyczne”, dr Michelle L. Segar, autor książki No Sweat: „Jak prosta nauka o motywacji może przynieść ci całe życie fitnessu” – powiedział New York Times. „To musi być przedstawiane jako przekonujące zachowanie, które może nam dzisiaj przynieść korzyści.”

W swojej książce mówi o korzystaniu z ćwiczeń zwiększających szczęście, a nie o sposobie osiągnięcia fizycznego celu w przyszłości. W tym badaniu opublikowanym w Psychological Health stwierdzono, że 335 starszych osób w wieku 60-96 lat częściej ćwiczyło, gdy kładły nacisk na sposób, w jaki podnosiło ono jakość ich życia, w porównaniu do tych, którzy korzystali wyłącznie ze świadczeń zdrowotnych. Jeśli myślisz o pozytywnej energii i poczuciu spełnienia, które odczuwasz podczas ćwiczeń, najprawdopodobniej połączysz buty treningowe i pobiegniesz. Jeśli obawiasz się wpływu, jaki Twój bieg może wywierać na twoje zdrowie za 10 lat, będziesz bardziej skłonny do zwlekania.
Skoncentruj się na natychmiastowych nagrodach

Innymi słowy, myślenie o tym, aby dzisiaj pobiec w nadziei bycia o 10 funtów lżejszych w ciągu dwóch miesięcy, jest mniej prawdopodobne, aby pomóc Ci obudzić się przed świtem, niż gdy myślisz o pójściu na bieg, aby zobaczyć przyjacielem lub odkrywaniem nowej części miasta. To właśnie te natychmiastowe nagrody, które twierdzą naukowcy, są bardziej prawdopodobne, że wrócą po więcej ćwiczeń.

Z biegiem czasu, te natychmiastowe nagrody są spotęgowane i zaczynasz dostrzegać długoterminowe nagrody, które wynikają ze sposobu, w jaki motywujesz siebie do treningu. Raczej ćwiczyć w domu? Skoncentruj się na zwiększeniu swojej energii, poprawie nastroju lub obniżeniu poziomu stresu, a także zwiększeniu motywacji do treningu. „Lubię myśleć o aktywności fizycznej jako o sposobie na ożywienie i odnowę siebie [i] jako paliwa, aby lepiej cieszyć się i odnosić sukcesy w tym, co najważniejsze” – mówi dr Segar.

Potrzebujesz więcej inspiracji? Oto film Tony’ego Hortona o tym, jak zmotywować się, gdy nie masz ochoty ćwiczyć.

Dodaj komentarz