7 rzeczy, które warto wiedzieć o krioterapii

Lód jest często zalecany jako pierwszy sposób działania w przypadku niewielkiego uszkodzenia mięśni, ponieważ może pomóc zmniejszyć obrzęk i poprawić przepływ krwi do dotkniętej tkanki. Jako profesjonaliści w dziedzinie zdrowia i fitnessu, możesz polecić korzystanie z lodu wraz z odpoczynkiem, aby zmniejszyć dyskomfort związany z bólem mięśni, ale co z bardziej intensywną formą terapii zimnem, zwaną krioterapią? Czy warto zaproponować, aby klienci korzystali z krioterapii całego ciała, aby wesprzeć ich wysiłek fizyczny?

Krioterapia całego ciała jest często stosowana u sportowców, aby obniżyć temperaturę rdzenia i promować regenerację po intensywnym treningu lub zawodach. Siedzenie w łaźni lodowej jest najczęstszą formą krioterapii całego ciała, a lodowe lub zimne wanny często można znaleźć w salach treningowych sportowych drużyn kolegialnych i zawodowych. Kąpiele pod lodem mogą być skuteczną techniką wspomagania regeneracji, ponieważ zmniejszają ogólną bolesność, minimalizują obrzęk i, po wyjściu z kąpieli, mogą zwiększać krążenie. Jednakże, jak wiadomo każdemu, kto kiedykolwiek miał przyjemność siedzieć w wannie z lodem, może być bardzo niewygodnie przebywać w prawie zamarzającej wodzie przez zalecany czas, zwykle od 10 do 20 minut.

Aby uzyskać korzyści płynące z krioterapii całego ciała w krótszym czasie, naukowcy zajmujący się sportem opracowali inny rodzaj krioterapii, która polega na stosowaniu ekstremalnie niskich temperatur z gazu. Komory krioterapii, które przypominają szafkę z miejscem, w którym można wystawić głowę, stają się coraz bardziej popularne wśród sportowców wyczynowych. Dziś wyspecjalizowane studia pojawiają się, aby oferować usługi krioterapii wszystkim zainteresowanym marzeniem przez kilka minut.

Klienci, szczególnie bardzo aktywni, którzy konsumują popularne media fitness, mogą zapytać Cię o zalety krioterapii, dlatego ważne jest, aby móc odpowiedzieć na ich pytania. Oto siedem rzeczy, które należy wiedzieć o krioterapii, aby określić, czy jest to właściwe dla indywidualnych celów fitness.

Szeroko zakrojone badania sugerują, że krioterapia całego ciała, czy to w łaźni lodowej, czy w kabinie do krioterapii, może pomóc zmniejszyć stan zapalny i przywrócić sprawność mięśni po wysiłku fizycznym.

Kabiny do krioterapii wykorzystują powietrze oziębione ciekłym azotem, które może obniżyć temperaturę powietrza do -116 ° F (-110 ° C). Kąpiele lodowe wykorzystują wodę schłodzoną do około 40-50 ° F (4-10 ° C). Dwie do trzech minut w kabinie do krioterapii odpowiada 10 do 20 minut w łaźni lodowej, a poddanie jej bardzo niskiej temperaturze przez krótki czas może być łatwiejsze do opanowania niż przebywanie w zimnej wodzie przez znacznie dłuższy czas.

Niezależnie od tego, czy w wannie, czy w kabinie, narażenie na zimno sprzyja regeneracji, ponieważ niskie temperatury powodują skurcz naczyń krwionośnych i naczyń krwionośnych. Ponadto, jako mechanizm przeżycia, organizm będzie utrzymywał krew w obszarze rdzenia, aby chronić ważne narządy. Po usunięciu zimna serce pompuje krew z powrotem do kończyn, które pomagają przywrócić składniki odżywcze i tlen, aby pomóc w naprawie uszkodzonych tkanek.

Krótkie przebywanie w skrajnie niskich temperaturach inicjuje współczulny układ nerwowy organizmu, znany również jako reakcja na lot lub walkę. To z kolei skłania do uwolnienia epinefryny i norepinefryny (zwanej potocznie adrenaliną) w celu przyspieszenia akcji serca w celu pompowania krwi do kończyn ciała, co jest postrzegane jako kolejna korzyść dla krioterapii.

Korzystanie z krioterapii wiąże się z pewnym ryzykiem urazu. Ważne jest, aby być całkowicie suchym, ponieważ każda wilgoć na ciele może zamarznąć na skórze i spowodować odmrożenia. W 2011 r. Sprinter Justin Gatlin doświadczył odmrożeń po skorzystaniu z kabiny krioterapii bez noszenia zalecanych suchych skarpet.

Krioterapia nie jest przeznaczona tylko dla sportowców lub bardzo aktywnych. Ponieważ zmniejsza stan zapalny i bolesność, może być także korzystny dla osób cierpiących na artretyzm lub inne przewlekłe dolegliwości mięśniowo-szkieletowe.

Dla tych, którzy pracują w bardzo gorącym otoczeniu, krioterapia, czy to w wannie, czy w kabinie, po ekstremalnie intensywnym treningu na świeżym powietrzu może pomóc obniżyć temperaturę rdzenia, która jest ważnym elementem zdrowienia. Powrót temperatury ciała do homeostazy jest ważną częścią procesu zdrowienia – im szybsza regeneracja, tym szybciej można powrócić do działania.

Jeśli chodzi o stosowanie krioterapii, wiele zależy od indywidualnego poziomu komfortu i możliwości nabycia kosztownych krioterapii. Jedynym wydatkiem związanym z kąpielą lodową jest odbiór kilku worków lodu z sklepu spożywczego w drodze do domu po treningu. Wadą jednak jest siedzenie w lodowatej wodzie przez 10 do 20 minut. Krioterapia może kosztować trochę więcej pieniędzy, ale ekspozycja trwa najwyżej kilka minut.

Jeśli Twój klient planuje wykonywanie przedłużonych treningów lub rywalizację w trudnych zawodach na świeżym powietrzu podczas gorących miesięcy lata, należy zaproponować użycie kąpieli lodowej, aby zmniejszyć bolesność i przyspieszyć powrót do zdrowia. Jednakże, podczas gdy istnieje coraz więcej badań nad korzyściami płynącymi z krioterapii całego ciała przy użyciu zimnego gazu, poproś swojego klienta, aby najpierw zasięgnął porady u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Dodaj komentarz